صفحه اصلی > مدیریت ها  > مدیریت مطالعات و پژوهشهای تبلیغی > پرسشها وپاسخها > ولایت فقیه 
معاونت تبلیغ
خبرگزاری رسمی حوزه های علمیه ، حوزه نیوز ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه
حوزه نیوز
خبرگزاری رسمی حوزه های علمیه ، حوزه نیوز ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه
حوزه نیوز


پيشينه ي نظريّه ي ولايت فقيه به چه زماني بر مي گردد؟
مبحث نظريه ولايت فقيه به دوراني بر مي گردد كه فقه شيعه از حالت پراكندگي به صورت دسته بندي شده درآمد و احكام مربوط به هر بابي در جاي مناسب خودش قرار گرفت. بيش از يازده قرن است كه فقه اماميه به صورت تبويب و منسجم درآمده است
 ١٤:٤٤ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
آيا اطاعت از ولايت فقيه (امام راحل - قدس سره- و مقام معظم رهبري)، مثل اطاعت از ائمه ي اطهار است؟
در مورد «امر به چيزي» اگر كسي واقعاً حق داشته باشد كه به كسي امر كند و از او چيزي را بخواهد و به اصطلاح امر از بلند مقامي او باشد، بايد تمام اوامر او اطاعت شود, چون او در مقام بالاتري است و حق دارد كه امر كند و ديگران هم بايد او را اطاعت كنند. البته اين كه چرا كسي مي تواند امر كند و چرا بايد اطاعت شوند؟ به بحث منشأ پيدايش حق در فلسفه حقوق است و موضوع بحث ما در اينجا نمي باشد.
 ١٤:٤٣ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
آيا در قرآن و روايات و عقل دليلي بر ولايت فقيه وجود دارد؟
مسئله ي حقّانيّت و حجّيّت ولايت فقيه از منظرهاي مختلف قرآني، روايي و عقلي قابل بررسي بوده و مي تواند مورد بحث قرار گيرد آيه اي كه بيشتر در اين باره مطرح مي شود، آيه ي شريفه ي اطيعوا اللّه و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم(1) است كه استدلال كنندگان به اين آيه، ولي فقيه را در سلسله ي اولي الامر به حساب آورده اند و اطاعت از آن ها را واجب دانسته اند.
 ١٤:٣٨ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
چرا ولي فقيه را مردم انتخاب نمي‌كنند؟
خداوند همة فقهاي جامع الشرايط را مقتضي ولايت جامعه قرار داده است(1) زيرا خداوند ولايت بر مسلمين را به پيامبر خود تفويض نمود و پيامبر نيز بعد از خود به خلفاي خود واگذار نموده است كه شرايط مورد نظر براي آنان همان ويژگي‌هايي است كه فقهاي عصر حاضر دارند.
 ١٤:٣٦ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
اگر ولي فقيه معصوم نيست، پس چرا لازم است از او اطاعت شود؟
براي اجراي احكام و قوانين اسلام بهترين و شايسته‌ترين فرد كسي است كه بتواند در سه عرصة تفسير، تطبيق و اجراي قانون اسلام از موقعيت ايده‌ال برخوردار باشد كه از آن به عصمت تعبير مي‌كنيم. يعني كسي كه بهترين مفسر قانون باشد و در تفسير قانون دچار خطا و لغزش نشود
 ١٤:٣٣ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>
فلسفه ي وجودي ولايت فقيه به نحو اختصار چيست؟
بديهي است كه تا پيامبر و يا امامان معصوم وجود دارند و امكان دست يابي به آنان در مورد اداره ي امور اجتماعي هست، نوبت به غير معصوم نمي رسد, امّا در زمان غيبت كه عملا چنين ايده آلي در ميان ما نيست بايد چه بكنيم؟
 ١٤:٢٦ - 1391/02/05 - نظرات : ٠ادامه مطلب >>